Škola života

Autor: Teodor Komenda | 14.12.2014 o 19:49 | Karma článku: 1,18 | Prečítané:  153x

Žena mala ísť na trojdňový seminár. „Teraz si budeš musieť variť chvíľu sám.“ „Keďže som už dlhší čas pozoroval dôchodcov, ako si chodia brať obed do školskej jedálne, prihlásil som sa a ja. Nevaria tam priam ideálne, ale keďže sa mi nechcelo variť, tak mi takýto spôsob zabezpečenia obeda úplne vyhovuje. Keď sa žena vrátila, začal som sa s ňou deliť s obedom. Pre mňa samého, tá porcia bola priveľká. Keď je doma dcéra, tak obed rozdelíme tak, že žena a dcéra si vezmú, čo im chutí a ja dojem, čo ostane. 

Rozdelím sa s nimi ako pán Ježiš. Aby nikto nebol hladný a zároveň ani prejedený, lebo prežieranie sa je hriechom. Podobne to robíme aj s prípravou kávy. Normálne sa dávka osem gramov kávy používa na prípravu jedného malej kávy, sotva pár glgov. My sme si z tejto dávky urobili dve. Osvieži to rovnako a je to aj lacnejšie. Čaj zalievame do termosky, výlučne jedno vrecúško na liter vody. Farbou sa to podobá na čaj, chuť je stopová, ale zase to bystrí čuchové bunky. Poznám ľudí, čo použité vrecúška sušia a znova zalievajú iným kamarátom, s poznámkou, že takto pripravený čaj nikomu neuškodí.

Dobrý nápad s kávou mal jeden kamarát, keď slúžil ako pomocník dozorného útvaru. Ten, keď mu dozorný útvaru rozkázal urobiť zalievanú kávu, tak mu ju robil normálnu. Druhá alebo druhák pripravil tak, že polovicu zo spodku z prvej kávy ponechal v šálke a dosypal len polovicu dávky čerstvej kávy. Veď aj pomocník si chcel počas služby urobiť kávu. Dvadsaťštyri hodinová služba by vyčerpala aj koňa, nielen dôstojníka, teda, ako správne tušíte došla požiadavka aj na tretiu kávu. A keďže povinnosťou vojaka, je šetriť svojho druha v zbrani. Tretiak sa pripravil tak, dve tretiny spodku ostali v šálke a pridala sa len jedna tretina čerstvej kávy.

Ako tak pozorujem dianie u nás, ten jav sa pomalý šíri aj do časopisov. Sú na prvý pohľad veľmi krásne, ale čo sa týka informácii prázdne. Keby aspoň neboli z kriedového papieru ten sa nehodí ani na podkurovanie do pece.

Zaujímavé je pozorovať Brovnov pohyb cien v obchodoch. Predtým sa tento názov spomínal v školských učebniciach v súvislosti s chaotickým pohybom peľového zrniečka pod okulárom mikroskopu. Dneska ráno, čo ráno vidíte, predavačov v obchodoch ako vymieňajú jednu cenovku za inú. Idú sa z toho zblázniť. My, zákazníci, nevieme, či šibe nám alebo tým pomätencom vo vedení obchodných reťazcov, čo tieto fígle s nami deň, čo deň zvádzajú.

Aby som si život trochu pritvrdil, začal som si na miesto vankúša dávať pod hlavu plastovú fľašu s vodou. Má to svoje výhody, krčná chrbtica ma odvtedy vôbec nebolí.

Vlasy si zo zásady umývam raz týždenne obyčajnou vodou. Nemám potom problém, či mám vlasy už mastné alebo nie.

Dobrý nápad mal aj jeden kolega, ten si v kancelárii, na radiátore sušil použité papierové utierky. Veď doma sa ešte dajú na niečo využiť. Naučil nás ešte jednu zaujímavú vec, do práce chodil vždy pekne oblečený. Keď do neho kolegyne domŕzali, kde na to berie? Jeho vysvetlenie im vyrazilo dych. „Sledujem výpredaje, kde sa likviduje obchod, tam ma nájdete. Nikto nevie, či to bolo kúpené za málo alebo to stálo majetok. Veru vynaliezavosť občanov nepozná medze.

Známy sa spýtal ženy, či chce ušetriť. „Hej.“Ktorá by nechcela? Tak jej na to povedal:“ Tak mi daj, nebudem to zháňať vonku.“ Po čase dostal ešte lepší nápad, začal si v noci predstavovať, ako sa miluje s jednou veľmi cudnou dámou. Noc, čo noc, keď nemohol spať, neúnavne sníval o nezbednostiach a šibalstvách s ňou. Neviete si ani predstaviť, aké veľké bolo jeho prekvapenie, keď ju stretol počas dňa a ona pri pohľade na neho sa hanblivo začervenala. Pozdravil ju, bez toho, aby okolie mohlo, čo i len tušiť, že ho niečim priťahuje. Ona si o ňom asi myslela svoje, ale spoločenská výchova jej nedovoľovala, vyhrešiť ho, za jeho hriešne myšlienky. Naostatok, čo by si mohol o tom všetkom, pomyslieť jej manžel. Možno by jej robil výčitky, že jej to nevadilo. Predstavte si, že jestvujú polohy tela, ako sa brániť voči niekomu, kto Vás chce očariť. Aj keď podľa mňa sú dosť nepohodlné, aby sa v nich človek po celodennej práci pohodlne vyspal. Asi by ich mala vyskúšať. Možno by jej pomohlo držať manžela celú noc za ruku, predsa len, boli by dvaja proti milencovi.

V jednom dome sa žena pozerala na televíziu. Po chvíli prišiel z krčmy domov jej muž. Sadol si ku nej na gauč. Po chvíli jej hovorí:“Chod si ľahnúť, ja si to musím s týmto kurevníkom dneska vybaviť.“ Žena po chvíli počula z obývačky buchot a krik:“Ja Ti dám jebať moju ženu, keď ja musím byť v krčme. A znovu prásk, buch do operadla gauča. Hluk zobudil jeho chlapca. Prišiel rozospatý do obývačky. Čo sa stalo otec? Ten zaskočený známym hlasom mu vraví.“Vybavujem si tu účty s týmto tu a ukázal vedľa seba. Vedľa otca nesedel nik. Chlapec pochopil. „Vyser sa naňho a poď si ľahnúť. No, keď myslíš. Už pokojnejšie odpovedal muž a pobral sa spať.

Iný prípad milenca schopného pretiahnuť sa popod škridlu sa vyskytol v neveľkom priemyselnom mestečku. Ako uviedol pri rozhovore podvedený manžel. Milenec prešiel doslova mačacím krokom po povale ku schodom vedúcim do komory. Počas chôdze, o nič nezakopol, nikde nezanechal v prachu, ani jednu stopu, jediné o čo mohol oprieť svoje tvrdenie, bolo počutie zvukov ako keď zurčí potôčik v lese. Keď precitol, žena spala na posteli vedľa neho a nohami stláčala paplón, akoby sa bála, že jej ho niekto v noci uchmatne a jej bude zima. Tieto jeho zistenia mu nevedel vysvetliť ani miestny kňaz u ktorého sa bol vyspovedať. Počas modlenia sa Otčenášov a Zdravasov, ktoré mu ako rozhrešenie udelil farár, ho rozboleli kolená. Psychiater, špecialista na fúkanie rozboľavených duší mu predpísal lieky po ktorých sa stratilo jeho citlivé vnímanie toho čo je dobré a čo už nie. A ako poznamenali jeho kolegovia v robote, už to nebol ten bláznivý Milan ako voľakedy. Kolená ho chvála bohu už nebolia, vyhrial si ich na termálnom kúpalisku. Počas sedavého kúpeľa, sadol si vedľa staršieho chlapa. Vydržal tam dosť, lebo si to chcel užiť. Jediné, čo si počas driemania stihol všimnúť, že sused ako keby vo vode stuhol. Ako sa neskôr dozvedel od známych, muž, čo sa kúpal vedľa neho zrejme počas kúpania zomrel. Milan si pomyslel, nuž, čo zubatá si išla po mňa a omylom si vzala suseda. Asi budem musieť dlho žiť. Aby ho neťažilo svedomie, začal vracať veci, ktoré kedysi zobral z družstva naspäť. Nemal s tým žiadny problém, robil nočné smeny na družstve ako SBS. Staré žľaby dal do odpadu vedľa mechanickej dielni, aby nikomu neklali oči. Majitelia boli radi, že im pomáha v zbieraní šrotu. Aspoň niečo užitočné robí počas noci.

Z preludov ho aspoň čiastočne dostala jeho príbuzná. Uvarila doma čistec a primäla ho, aby si v ňom umyl tvár. Voda po umývaní zostala mastná. Mal pocit, akoby sa opäť narodil.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?