Paralelné chodníčky

Autor: Teodor Komenda | 25.11.2014 o 17:03 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  138x

Ľudia radi chodia vychodenými cestičkami, iba keď sa im na ich známej ceste objaví prekážka ktorú nedokážu prejsť zvolia paralelnú cestu, pokiaľ možno, čo najbližšiu k už vychodenej ceste. Štát prostredníctvom predpisov mení zaužívané pravidlá a namiesto toho, aby aspoň trochu vyčistil vychodené cestičky v predpisoch, tak skôr stavia do cesty prekážky a na paralelnej cestičke na vylepšenie situácie nastaví pascu, na prvý pohľad skrytú a nič netušiaci podnikateľ, zamestnávateľ alebo zamestnanec do nej vhupne len sa tak za ním zapráši. 

Môžeme si na to ukázať napr. na náraste počtu živnostníkov v rokoch ...., zamyslel sa niekto zo zodpovedných z MPSVR SR, čo vyvolalo tento nárast, či to bola proklamovaná podpora vlády SR na podporu malého a stredného podnikania alebo snaha väčších firiem zbaviť sa starostí s odvodmi za zamestnancov na úkor toho, že „svojich zamestnancov“ z údržby presunula do firmy, kde si museli založiť živnosť a tá si ich najímala, len na výkon konkrétnych činností napr. väčších opráv, ktoré nebolo možné zabezpečiť bežnou značne zdecimovanou údržbou. Že to išlo na úkor kvality údržby jednotlivých strojných zariadení na to nemusí byť človek fenomén, pretože takáto hasiaca údržba, keď sa technologické zariadenie prevádzkuje až do skoro havarovania, ide jednoznačne iba za tým, odstrániť poruchu v čo najkratšom čase a minimálnymi najnevyhnutnejšími prostriedkami. Povedané slangom leteckých dopravcov. Nízko nákladová. Takíto „živnostník“ bol nútený byť neustále k dispozícii, lebo nikdy nevedel, kedy bude potrebné zasiahnuť na jeho bývalom pracovisku a keď ho povolali, tak sa pracovalo toľko, koľko bolo potrebné, aby sa porucha odstránila a na zariadení sa mohlo vyrábať. Ohľad na ľudskú silu pri takomto spôsobe odstraňovania porúch sa ako pri vojnovom nebezpečenstve vôbec neberie do úvahy. Zaujímavý je tu aj jeden faktor, vyskytujúci sa na konci mesiaca a zaujímajúci živnostníka, zastrešujúcu údržbársku firmu ako prenajímateľa živnostníka a koniec koncov a to, aby bolo čo vyfakturovať, teda reálne vykonané zásahy, jednotlivých živnostníkov, použitý materiál, režijné náklady, nadrobno povedané sú to počty hodín odrobených živnostníkmi aj objednávateľa.

Ako zaujímavá snaha štátnej správy sa javí aj akčný program na znižovanie administratívneho zaťaženia podnikateľov. Na jednej strane je snaha chrániť oprávnený záujem občana aby dostal od podnikateľa v primeranej kvalite výrobok, resp. službu na druhej strane je to sprevádzané masívnym „výkazníctvom,“ ktoré štátna správa potrebuje, aby si mohla odškrtnúť túto akože prepotrebnú požiadavku splnené. To, či túto požiadavku podnikateľ aj reálne napĺňa už kontrolné orgány nezaujíma. Lebo to by si orgány dozoru, dohľadu a čo ja viem čoho ísť pozrieť do skladu, či sa tam tovar neskladuje do takej výšky, že kedykoľvek hrozí jeho spadnutie a znehodnotenie, či prípadné ohrozenie obsluhy VZV, či iného zamestnanca. Ale veď konečne na čo by tam aj reálne chodil, keď kontrolu môže vykonať prostredníctvom úhľadne vypracovanej politiky BOZP. Na to, či sa táto politika v praxi realizuje by musel vedieť, kde a pomocou ktorých dokladov sa to dá skontrolovať. Prípadne by si musel zaprášiť topánky, prejdením sa prevádzke so skutočne otvorenými očami, aby videl. A videné si prostredníctvom mena konkrétneho zamestnanca aj overiť, na aké OOPP má nárok a kedy ich dostal od zamestnávateľa k dispozícii.

Nápady:

V zmysle ustanovenia § 10 ods. 4 zákona č. 264/1999 Z.z o technických požiadavkách na výrobky a o posudzovaní zhody a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je výrobca alebo dovozca povinný pred uvedením určeného výrobku na trh vydať písomné vyhlásenie o zhode s technickými predpismi. Čo však, keď sa zmenia technické predpisy, či už vykonávacie predpisy (NV SR) k zákonu o zhode alebo zmena nastane v harmonizovaných normách k týmto NV SR?

„Stretávame sa s tým prakticky permanentne,  že vyhlásenia o zhode sa neaktualizujú s novými normami resp. ich zmenami. Ono je to ťažké dokazovať u výrobkov ktoré sa dlhodobo predávajú kedy prišiel konkrétny výrobok na trh (z výroby, medziskladu, ďalšieho dodávateľa). Takéto termíny nie sú všeobecne stanovené. Rieši sa to väčšinou len pri uvádzaní na trh nových výrobkov.“

Zaujímavé sú aj návody na používanie, v tejto oblasti ich tvorcovia siahajú čoraz častejšie k miniaturizácii, aj písmom blšej veľkosti sa dá splniť požiadavka, aby pri výrobku bol priložený návod na použitie. Pokiaľ nie je veľkosť písma upravená v príslušnom vykonávacom alebo ostatnom predpise.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?