Mysli a konaj bezpečne

Autor: Teodor Komenda | 20.11.2014 o 17:45 | (upravené 24.11.2014 o 8:42) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  127x

Často krát obdivujem vojakov prieskumných jednotiek ako dokážu urobiť koordinovane nejakú operáciu. Každý z nich vie, čo má v konkrétnej chvíli a s čím robiť. Podobne trénujú aj zločinci pred veľkými operáciami, plánujú, premýšľajú, skúšajú krok za krokom, nič neponechajú na náhodu.

Pozrime sa na to u zamestnávateľa, zamestnanca zaučia na obsluhu zariadenia a nič. Nik ho z času na čas nesleduje a neanalyzuje, či robí svoju prácu bezpečne, či si osvojil správne návyky. Za bezpečnosť na pracovisku sú zodpovední bezprostrední riadiaci zamestnanci v hierarchii firmy stojaci nad zamestnancom. Predovšetkým Tí popri plnení iných úloh musia mať na zreteli, aby ním podriadení zamestnanci vykonávali svoju prácu bezpečne, s primeranými pracovnými pomôckami. Tí by mali odhaliť skryté chyby v procesoch, ktoré vykonáva na svojom pracovisku jednotlivý zamestnanec. Skryté chyby, ktoré môžu ohroziť zdravie zamestnancov, určite patria k tým najvážnejším. Každú činnosť na pracovisku je treba vykonávať bezpečne. Určite sa Vám v mysli vybavia situácie, ako chlapi stojaci v lyžici auto bagra oberajú hrušky alebo Váš nezaistený kamarát pracujúci vo výške 10 metrov, ktorý sa jednou rukou drží lešenia a druhou zaťahuje matice na novom moste atd. Za takéto chyby sa draho platí, zlomeninami, či zraneniami nezlučiteľnými so životom – smrťou. A popritom stačí tak málo, nezjednodušovať si prácu, odstraňovaním ochranných krytov strojov, vypínaním bezpečnostných zariadení na strojných zariadeniach a pod. Zamestnávatelia sa tak vyhnú medializacii v novinách v súvislosti s trpeným nebezpečným spôsobom práce zamestnancov. Zaiste sa pýtate, kto je za skryté chyby procesov zodpovedný?

Skryté chyby (nielen v súvislosti s riadením bezpečnosti) v procesnom toku vyznievajú pre firmu nebezpečne a je potrebné ich identifikovať, sledovať a odstraňovať. Nielen vtedy, keď proces vzniká alebo sa mení ale aj priebežne. Proces môže byť čo sa týka jeho premyslenia presne ustanovený ale prax nám ukazuje, že tam kde sú procesy vykonávané človekom, sú možné odchýlky od toho, čo je zachytené vo firemnej dokumentácii.

Ľudská pamäť je asi sedem sekundová. Základom dobrých školení je teda tréning, keď človek veci zažije a urobí ich. Ľudia si musia vyskúšať, aké to bude v praxi. Chyby, ktoré zamestnanci urobia pri nácviku bezpečného správania sa na pracovisku, sú menej nákladné v porovnaní s chybami, ktoré urobia v práci.

Bezpečne sa je treba správať neustále. Pretože to ako prežijeme pracovný deň veľmi úzko súvisí s našimi činnosťami v priebehu ostatnej časti dňa. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mika svoju kapacitu podľa SNS vyčerpal. Nahradiť by ho mohol Rezník

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.


Už ste čítali?